Novinky

Distribuce bavlněných roušek

22. 3. 2020

Vážení občané Vojkovic,

V pondělí 23. března bude po 10. hodině dopoledne zahájena distribuce bavlněných roušek prostřednictvím zaměstnanců obce a dobrovolníků. Distribuovány budou bavlněné roušky různých provedení, tvarů a barevných odstínů. Roušky jsou výsledkem výzvy obce, do které se dobrovolně zapojila řada švadlenek.

Do každé domácnosti budou dodávány roušky v počtu 2-3 kusů, podle informací z naší databáze. Množství roušek je omezen, a tak se může stát, že ne všichni členové domácnosti roušky dostanou. Věříme, že dobrovolné švadlenky budou v šití dále pokračovat a množství roušek bude dále narůstat. Velice oceňujeme jejich snahu a pomoc. Největší problém činí naprostý nedostatek materiálu.

Nenechte se unést informací o tom, kolik ústenek a respirátorů k nám míří z Číny. Jedná se o ochrany dýchacích cest, většinou určené pro jednorázové použití.

Bavlněné roušky, které vám dodáváme, po obdržení sterilizujte následujícím postupem:

  • Roušku vložte do vařící vody a nechte minimálně 5 minut vyvářet. Roušky je také možné vyprat (ideálně alespoň na 60 °C). O něco snazší je „přemáchnout“ roušku ve vodě se saponátem nebo mýdlem. Vir je chráněn tukovým obalem, bez kterého nepřežije, a právě saponáty a mýdla tento tukový obal rozpouštějí.
  • Nechte roušku vysušit.
  • Po vysušení ji přežehlete nejvyšší možnou teplotou. Vyžehlení s pomocí parního nárazu je ideální dokončení procesu.

Rouška by se měla po zvlhnutí vyměnit za jinou. Vlhká rouška ztrácí svoji funkčnost. Pro prodloužení doby nošení jedné roušky lze použít jednoduchý trik. Aby rouška dechem nevlhla a nepřicházela tak o svou funkčnost, můžete mezi ústa a roušku vložit papírový kapesník či párkrát přeložený toaletní papír. Takovýto provizorní filtr zadrží vlhkost z dechu a rouška tak bude svou funkci plnit déle. Stačí pak měnit improvizované filtry. S balením papírových kapesníčků si vystačíte na celý den. Velice důležité je umytí rukou před nandáním a po sundání roušky. Použitou roušku vložte do igelitového pytlíku a pytlík uzavřete nebo roušku vložte do uzavíratelné neprodyšné nádoby do doby, než ji budete znovu sterilizovat uvedeným postupem.

Není vůbec důležité jak vám ten či onen typ sluší. Roušky střídejte, sterilizujte, ale hlavně noste.

Senioři si mohli roušky vyzvedávat již od této soboty v prodejně potravin. Pokyny obdrží od personálu prodejny. Od středy 25. března bude pro seniory k dispozici dalších 400 kusů.

Obec Vojkovice

Poznámka: Postup péče o roušku je převzat z rozhovoru na webu (odkaz) s ředitelem Státního zdravotního ústavu Pavlem Březovským